Hírek : Strandminősítő program indul a Balatonnál |
Strandminősítő program indul a Balatonnál
2004.06.18. 12:05
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium civil szervezetekkel együtt programot hirdetett szombaton a Balaton-parti strandok minősítésére. A pályázati megmérettetésre vállalkozó fürdőhelyek közül a vízminőség, a turisztikai vonzerő, valamint a szolgáltatások színvonala alapján választják ki azokat, amelyek érdemesek lesznek a Kékhullám Zászló használatára. Az első lobogók július elején jelennek meg a tó környékén.
A balatoni strandokat minősítő programot hirdetett meg szombaton Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter Balatonfűzfőn. A pályázati úton elnyerhető elismerés, a Kékhullám Zászló a fürdőhely kiváló vízminőségéről, valamint a szolgáltatások magas színvonaláról tanúskodik majd.
A Balatoni Szövetség, a Magyar Marathon Klub és a felkért szakértőkből álló zsűri többek között a víz minőségét, a fürdőhely hulladékgyűjtési rendszerét, a strand tisztaságát, az illemhelyek számát és kulturáltságát, valamint a különböző szolgáltatások, például a büfé vagy a parkoló színvonalát, vagy például az akadálymentes közlekedés feltételeit fogja vizsgálni és pontozni. Az első Kékhullám Zászlók várhatóan július elején jelennek meg a Balaton mentén – közölte Persányi Miklós.
A zöldtárca tervei között szerepel az egyelőre csak a Balaton térségben alkalmazandó átfogó minősítési rendszer kiterjesztése az ország összes strandjára, további cél, hogy Magyarország mielőbb csatlakozhasson a nemzetközi strandminősítő rendszerhez, a Kék Zászlóhoz. Utóbbi lobogót mostanáig már több ezer, ingyen látogatható európai strand nyerte el.
A zöldtárca vezetője beszámolt arról is, hogy a balatoni fürdőhelyek színvonalán és vonzerején jelentősen javított a tó vízszintjének emelkedése. A tavalyi legmagasabb vízállást a mostani tíz centiméterrel, a 2003. május végit pedig mintegy húsz centiméterrel haladja meg.
Hozzátette, a kormány a kedvező folyamatok ellenére sem vette le a vízpótlás kérdését a napirendről. Elképzelhető ugyanis, hogy egy radikális, tartós éghajlati változás miatt mégis szükség lehet a víz pótlására. Mesterséges beavatkozás azonban csak akkor képzelhető el, ha az alacsony vízszint már a vízminőséget is károsan befolyásolja.
A szakminiszter az elmúlt időszak eredményei közül kiemelte, hogy állami segítséggel sikerült folyamatossá tenni a strandok, kikötők kotrását a szezonban. További előrelépés, hogy mérséklődik a tó lehalászása, és 200 millió forint jut a nádasok megóvására. A vízminőség megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, hogy lényegében befejeződött a Balaton-környéki települések csatorna-hálózatba kötése. A 43-ból 40 tó-környéki település már rendelkezik csatornával.
Elhangzott, a zöldtárca és más minisztériumok költségvetésében az idén összesen csaknem 5 milliárd forint szerepel a balatoni és tókörnyéki fejlesztésekre. Ebben az összegben nem szerepelnek az M7-es autópálya továbbépítésének költségei, hiszen az Európa Terv részeként e célra idén 44 milliárd forintot fordít a kormány.
A miniszter a közeljövő fejlesztéseiről szólva bejelentette, 2005 végére megépülnek a tó körül az állami szennyvíz főgyűjtő-csatornák, 2006-ra pedig várhatóan megoldódik a Balaton körzetében a hulladékkezelés is. A térségben három regionális hulladékkezelő mű épül majd, összesen 110 millió eurós költséggel. A beruházásokhoz az Európa Tervből uniós forrásokat is be lehet vonni.
|