Hírek : Elkészült a Társadalmi befogadásról szóló nemzeti cselekvési terv (2004-2006) munkaanyaga - társadalmi véleményezésre bocsátva j |
Elkészült a Társadalmi befogadásról szóló nemzeti cselekvési terv (2004-2006) munkaanyaga - társadalmi véleményezésre bocsátva j
2004.06.16. 12:06
Hazánk részvétele az Európai Unió szegénység és társadalmi kirekesztés elleni, nyitott koordinációs módszeren alapuló együttmûködésében újabb fontos állomásához érkezett. A 2002. júliusában elkezdõdött munka eredményeként 2003. végén írta alá a Magyar Kormány és az Európai Bizottság a Társadalmi Befogadásról szóló Közös Memorandumot (JIM). Ez az EU Bizottsággal közösen készített dokumentum jelentette az alapot arra, hogy hazánk is teljes jogú tagként vehessen részt az együttmûködésben. A folyamat következõ lépéseként 2004 folyamán az új tagállamok - köztük hazánk - is elkészítik az elsõ társadalmi befogadásról szóló nemzeti cselekvési terveiket (National Action Plan on Social Inclusion - NAP/incl). E cselekvési terveknek az EU szempontrendszerének figyelembevételével és a JIM-ekbõl kiindulva, azokat az intézkedéseket tartalmazzák, melyeket a Kormányzatok 2004-2006 között végrehajtani szándékoznak a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem érdekében.
Hazánk részvétele az Európai Unió szegénység és társadalmi kirekesztés elleni, nyitott koordinációs módszeren alapuló együttműködésében újabb fontos állomásához érkezett.
A 2002. júliusában elkezdődött munka eredményeként 2003. végén írta alá a Magyar Kormány és az Európai Bizottság a Társadalmi Befogadásról szóló Közös Memorandumot (JIM). Ez az EU Bizottsággal közösen készített dokumentum jelentette az alapot arra, hogy hazánk is teljes jogú tagként vehessen részt az együttműködésben.
A folyamat következő lépéseként 2004 folyamán az új tagállamok - köztük hazánk - is elkészítik az első társadalmi befogadásról szóló nemzeti cselekvési terveiket (National Action Plan on Social Inclusion - NAP/incl). E cselekvési terveknek az EU szempontrendszerének figyelembevételével és a JIM-ekből kiindulva, azokat az intézkedéseket tartalmazzák, melyeket a Kormányzatok 2004-2006 között végrehajtani szándékoznak a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem érdekében.
A magyar Kormány 2321/2003 (XII. 13.) határozata az ESZCSM elnökletével és szinte valamennyi tárca részvételével működő - Társadalmi Kirekesztés Elleni Bizottság létrehozásáról döntött. A bizottság, illetve annak munkájában résztvevő tárcák feladata a nemzeti cselekvési terv elkészítése, valamint a Közös Memorandumban foglaltak megvalósulásának figyelemmel kísérése. A most partnerségi egyeztetésre bocsátott dokumentum tervezet egységes keretbe foglalja a Bizottság munkájában részt vevő tárcák azon főbb célkitűzéseit és intézkedéseit, amelyek segítik a hátrányos vagy speciális élethelyzetben élők társadalmi integrációját.
Az EU csatlakozástól függetlenül is a közös gondolkodás részét képezi és mindnyájunk számára kiemelt feladat egy kiegyensúlyozott társadalom kialakulásának segítése, a "társadalmi összetartozás" erősítése. Ennek tevékeny részesei kell legyenek a Kormányzatok és az államigazgatás szereplői mellett az egyes szakágazatok, a piac szereplői és a civil társadalom egyaránt. Amikor tehát nyilvános egyeztetésre bocsátjuk a nemzeti cselekvési terv tervezetét - akkor ezt mindenek előtt az Olvasók és leendő hozzászólók együttműködésének reményében tesszük.
|