Balaton-felvidéki Nemzeti Park
2004.06.06. 16:37
A Balaton és a Balaton-felvidék nagy részére kiterjed, sőt, azon túl is nyúlik a nemzeti park. Ezt a területet 1979-ben helyezték természetvédelmi oltalom alá, így alakult meg hazánk nyolcadik nemzeti parkja.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park a Balaton északi partvidékéhez kapcsolódva, nyugat felé egyre szélesedő sávban húzódik Alsóörstől a Zala megyei Vindornya-szőlősig, majd a Kis-Balaton térségét is magába foglalva lenyúlik délre, érintve a somogyi részeket.
A nemzeti park összterülete 56 997 hektár, melyből 10 471 hektár fokozott védelem alatt áll. Veszprém megyében 50 (Alsóörs, Aszófő, Ábrahámhegy, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, Balatonakali, Balatonalmádi, Balatonfüred, Balatoncsicsó, Balatonederics, Balatonhenye, Balatonszepezd, Balatonszőlős, Balatonudvari, Csopak, Dörgicse, Gyulakeszi, Hegyesd, Hegymagas, Kapolcs, Káptalantóti, Kékkút, Kisapáti, Köveskál, Kővágóörs, Lesencefalu, Lesenceistvánd, Lesencetomaj, Mencshely, Mindszentkálla, Monostorapáti, Monoszló, Nemesgulács, Nemesvita, Óbudvár, Örvényes, Palóznak, Pécsely, Raposka, Révfülöp, Salföld, Szentantalfa, Szentbékkálla, Szentjakabfa, Szigliget, Tagyon, Tapolca , Tihany, Vigántpetend, Vászoly, Zánka), Zala megyében 21 (Balatongyörök, Balatonmagyaród, Esztergályhorváti, Garabonc, Gyenesdiás, Karmacs, Keszthely, Nagygörbő, Nagyrada, Rezi, Sármellék, Vállus, Várvölgy, Vindornyafok, Vindornyalak, Vindornyaszőlős, Vonyarcvashegy, Zalakomár, Zalaszabar, Zalaszántó, Zalavár) és Somogy megyében 6 települést (Balatonberény, Balatonszentgyörgy, Főnyed, Sávoly, Szőkedencs, Vörs) érint.
A régió természeti értékeinek védelme korán megkezdődött. 1922-ben a Kis-Balatonon alkalmaztak először kócsagőrt fizetett természetvédelmi őrként. Ezt követően csaknem három évtized telt el az egykori madárvilág élőhelyének, annak legértékesebb maradványának védetté nyilvánításáig (1951). A veszélyeztető tényezők hatására a térségben több értékes területet helyeztek védelem alá, így a Tapolcai Tavasbarlangot 1942-ben, a balatonkenesei tátorján-élőhelyet 1944-ben, a Tihanyi Tájvédelmi Körzetet 1952-ben.
A hazai természetvédelem jelentős eredményt ért el a badacsonyi bazaltbányászat leállításával, majd a hegy védelem alá helyezésével. Az elmúlt húsz évben, 1979-től meggyorsult az értékes tájegységek védetté nyilvánítása, a Badacsonyi Tájvédelmi Körzet bővítése, a Káli-medence, a Keszthelyi-hegység, a Kis-Balaton tájvédelmi körzetek és a Balatonfüredi-erdő Tájvédelmi Terület létrehozása.
A nemzeti park területi egységei:
a Tihanyi-félsziget, a Pécselyi-medence, a Káli-medence, a Tapolcai-medence és a tanúhegyek, Zala és Somogy megyében a Keszthelyi-hegység és a Kis-Balaton, továbbá a teljes Balaton-part és a Balaton öblei.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park bemutatóhelyei:
A nemzeti park igazgatósága (Veszprém, Vár utca 31.), ahol állandó kiállítás, kiadványok, ismeretterjesztő anyagok, számítógépes információs hálózat és segítőkész szakemberek várják az érdeklődőket munkanapokon, munkaidőben. Tel./Fax: 88/427-855
Tihany: Lóczy Lajos sétaút
Balatonfüred: Lóczy-barlang
Salföld: Természetvédelmi major
Monoszló, Hegyestű: geológiai bemutatóhely
Badacsony: geológiai és botanikai tanösvény
Zirc: Arborétum
Bakonybél: Erdők Háza
Gerencepuszta: Boroszlán sétaút
Vörs: Tájház (A Kis-Balaton hagyományos használati eszközeit, elsősorban a népi halászati módszerekhez kapcsolódó szerszámokat, a halászok építkezési szokásait, életmódját a nyári időszakban nyitva tartó kiállítás ismerteti. Látogatható május 1. és szeptember 30. között, hétfő szünnap.) Keszthely, Fenékpuszta: Vönöczky Schenk Jakab Kutatóház. A Kis-Balaton észak-keleti sarkánál, Fenékpusztán kialakított kutatóház kulcsszerepet játszik a Nemzeti Park legismertebb területének feltárásában, bemutatásában, az élőhely megőrzésében. A Kis-Balaton területe csak külön belépési engedéllyel és szakvezetővel látogatható. Mindkettő a kutatóháznál igényelhető. (Horváth Attila, Tel.: 60/469-018; 83/315-341) Zalakomár, Kápolnapuszta: Bivalyrezervátum. A telep a hazánkban őshonosnak számító bivaly fennmaradásában, génállományának megőrzésében vállalt szerepet. Egyben a faj bemutatásának népszerű központja is, mivel az állatok nagyon szelídek. A rezervátum egész évben látogatható, délelőtti órákban a legelőn, délután a telephelyen. (Érdeklődni a 06-60/469-017-es telefonszámon lehet.)
|